Ekonomi

Almanya’da Yatırımcı Güveni Beklentilerin Üzerinde Yükseldi

Almanya’da yatırımcı güveni Kasım ayında enerji fiyatları ve enflasyondaki düşüş ve faiz oranlarındaki durumun daha da kötüleşmemesi nedeniyle beklentilerin üzerinde arttı.

Merkezi Almanya’nın Mannheim kentinde bulunan Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi (ZEW), kurumsal yatırımcıların ve analistlerin önümüzdeki 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik İnanç Endeksi’nin Kasım ayı sonuçlarını açıkladı.

Buna göre endeks Kasım ayında bir önceki aya göre 10,9 puan arttı. Ekim ayında eksi 1,1 puan olan endeks bu ay 9,8 puana yükseldi. Endeksin üst üste dördüncü ayda da yükselerek Nisan 2023’ten bu yana ilk kez sıfırın üzerine çıkması dikkat çekti.

Piyasa beklentisi endeksin Kasım ayında 5 puana yükseleceği yönündeydi.

Almanya’da Mevcut Durum Endeksi Eylül’de bir önceki aya göre 0,1 puan artarak eksi 79,8 puana ulaştı.

ZEW Başkanı Prof. Dr. Achim Wambach, konuya ilişkin değerlendirmesinde, söz konusu veriler ve yatırımcıların gözlemlerinin Almanya’da ekonomik büyümenin dibe vurduğu izlenimini desteklediğini belirterek, “Yatırımcıların mevcut durum değerlendirmesi değişmedi” Avro Bölgesi’ndeki genel ekonomik durumdaki bozulma dikkate alındığında bu özellikle dikkat çekicidir.” İfadesini kullandı.

Analistler, Kasım ayında enerji fiyatları ve enflasyondaki düşüş ve faizlerdeki durumun daha da kötüleşmemesi nedeniyle Alman yatırımcıların güveninin beklentilerin ötesinde arttığını vurguladı.

Avro Bölgesi

Öte yandan, mali piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi’nin ekonomik gelişimine ilişkin değerlendirmeleri Kasım ayında da arttı.

Söz konusu gösterge Kasım ayında bir önceki aya göre 11,5 puan artarak eksi 13,8 puana ulaştı.

kayapinarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu